сряда, 29 февруари 2012 г.

Сладки мартенички 2012

Ох, колко се радвам, че успях този път предпразнично да представя сладките, които украсих за тази баба Марта. Истината е, обаче, че украсих само няколко, колкото да мога да ви представя рецептата и някои идеи при декорацията на сладки, както и големият ми син да се изфука в детската градина с един декориран комплект Пижо и Пенда. Тази година не горях от желание да декорирам, но за сметка на това изпекох почти 200 сладки. Първият опит беше с много масло и малко брашно - убийствено вкусни, но не заемаха форма, така че бракувах 50 бройки, които моментално се изядоха. Останалата половина не дочака празниците, а беше изядена от децата както се хрупат семки :) Те (сладките) нали са дребнички и буквално заминаха. След това изпекох още 5-6 тави, които дълбоко скрих. Днес бяха представени на тържеството в градината, след обед очаквам коментарите на децата :)
Това са първите ми опити да работя с роял айсинг, така че не ми се сърдете за кривините на места. Човек трябва постоянно да се учи и да усвоява нови неща и това беше първият ми повод да пробвам:
Гъбките са облечени с фондан, цветчетата и точките са с айсинг
 Тази рецепта е широко разпространена, аз моята я имам от един учебник по технология на сладкарството (това да не каже някой, че крада рецепти и не споменавам източника), издаден далечната 1980 г. Рецептата се води като "Сладки от ронливо маслено тесто". Аз към моите прибавих малко канела, може да се сложи лимонова кора, ванилия, ситно смлени ядки, каквото ви хрумне. Спазва се правилото - ако се добавя какао, брашното се намалява пропорционално на грамажа на какаото.
Канелени маслени сладки:
200 гр. масло
150 гр. захар
400  гр. брашно
1 яйце
1 ч.л. канела

Разбийте маслото със захарта до пухкавост. По-добре е да използвате пудра захар, но не е никак фатално и с кристална. Към добре избитото масло добавете брашното. Омесете частично и добавете яйцето и канелата.
Размесете бързо. Многото месене кара маслото да избие на повърхността и не се получава добре. Опаковайте тестото в свежо фолио, сплескайте го на правоъгълник и оставете да отлежава в хладилника поне час, най-добре 2, докато стане съвсем твърдо. Тестото се разточва на набрашнена повърхност, като се ръси по съвсем малко, колкото да не залепва. Сладките се поставят върху хартия за печене и се пекат в предварително загрята до 200-220 градуса фурна за около 5 минути или докато краищата леко се зачервят. Като се извадят
от фурната, издърпайте почти веднага хартията за печене от тавата - тя е още гореща и ще продължи да ги препича отдолу, дори и извадени от фурната. Охладете и декорирайте при желание и здрави нерви :)




Как да си направя кралска глазура?

Кралска глазура или роял айсинг, няма значение как ще я наречем. Хората се постряскат от нея, но всъщност не е толкова убийствено трудно за работа с нея. Една от спирачките е, че хората срещат трудности при приготвянето й. Истината е, че си го приготвям изключително лесно. Идеята за това е взаимствана от една дама Наталина, която твори уникални неща с такава глазура. Така я правят и по руските форуми за декорация.
За нея са ви необходими:
1 белтък
около 200 гр. пудра захар
щипка лимонена киселина - служи като избелващ агент и стабилизатор.

Вземете купичка и в нея сложете белтъка, щипката лимонена киселина и половината пудра захар. Разбъркайте с дървена бъркалка (аз ползвам дръжката на дървена лъжица) до гладка смес без бучки. Продължавайте да добавяте по малко пудра захар и разбърквайте докато получите желаната консистенция. За контури и някакви фигурки гъстотата трябва да е по-голяма, а за запълване - по-рядка. Ако ще рисувате по стените на торта, трябва да е по-гъст. Нещо, което искам да споделя - през цялото време говоря за разбъркване, а не за разбиване с тел или миксер. Те са идеални за разбиване на сняг, но когато се прави айсинг по този начин в белтъка се задържа много въздух и линиите при шприцоване се накъсват.
Другият вариант е да си купите сух айсинг на прах, който се разрежда с малко вода до нужната гъстота.
Read More

петък, 10 февруари 2012 г.

Шоколадови мъфини с малиново сладко

Най-хубавото на мъфините е това, че можеш да експериментираш с тях толкова, колкото си искаш. Веднъж разбереш ли точната технология на правене, душата ти може да се вихри на воля. Ето и моето сладко предложение:
Продукти (за 25 средно-големи мъфина)
125 гр. масло
1 ч.ч. захар
2 яйца
1 ч.ч. прясно мляко
1 и 1/2 ч.ч. брашно
50 гр. какао на прах - натурално
1 бакпулвер
1 бурканче сладко от малини

Приготвяне

Мекото масло се разбива първо на ниска степен, след това на по-силна до получаване на кремообразна бяла консистенция (трябва да поеме достатъчно въздух). Добавяме захарта и продължаваме разбиването още минута-две. След това добавяме яйцата едно по едно. Накрая добавяме прясното мляко - то трябва да е топло, но не горещо. Разбиваме добре, докато всички съставки се смесят. Пресяваме брашното, бакпулвера и какаото и прибавяме към течната смес. Разбъркваме леко с тел, толкова, колкото е нужно, за да се смесят съставките. Накрая добавяме и малиновото сладко и разбъркваме леко. Печем на 175 градуса около 15 минути. Докато са горещи, заради сладкото, са много меки, затова можете да си помислите, че са недопечени, но като изстинат стават нормално меки.

На тази снимка искам да ви покажа порестата структура на мъфина. Не си мислете, че тя се получава единствено и само от бакпулвера. Няколко неща влияята на пухкавостта на кексчетата:
1. Добре разбитото масло - то поема въздух в себе си и създава усещане за лекота
2. Слабото разбъркване на брашното - колкото повече се бърка брашното, толкова повече се активират глутеновите нишки и сплескват мъфина
3. Бакпулвера
4. Печенето на слаба фурна - не превишавайте температурата от 180 градуса и не отваряйте фурната, докато капачетата отгоре не започнат да се разпукват.
Read More

Палачинка тип "Креп Сюзет"

Знаете ли, че креп Сюзет (crepe Susette) е кръстена на известна френска актриса, която изнасяла всяка вечер много успешно представление, в което трябвало да изяжда по няколко палачинки пред публика. В един момент толкова й дошло до гуша, че едва издържала. Тогава готвачът от близкия ресторант решил да я изненада с нов тип палачинка. Тогава, от благодарност, тя му дала позволението си да кръсти този нов десерт на нейно име. Рецептата за палачинката не се различава особено от традиционната палачинка, но има две съществени разлики - вместо мляко използва сладка сметана и накрая фламбира палачинките с ром или коняк.

Историята на моята палачинка тип Сюзет започна една ранна сутрин с молба за палачинки. Дотук всичко е наред, но отваряйки хладилника, установявам, че млякото ми няма да стигне. За сметка на това имах кофичка заквасена сметана и реших да импровизирам. Щом споделям резултата тук, значи се е получила доста добре :)
Продукти (за около 8-9 палачинки)
2 яйца
2/3 ч.ч. прясно мляко
3 препълнени супени лъжици заквасена сметана (или почти половин голяма кофичка)
4-5 с.л. пудра захар
ванилия
Брашно - колкото поеме за рядко тесто
Масло

Приготвяне
Разбиваме яйцата с щипка сол. Към тях добавяме прясното мляко, сметаната, пудрата захар и ванилията. Разбиваме докато напълно се разтворят бучиците от сметаната. Добавяме по малко от брашното, докато получим тесто с гъстота, малко по-рядка от боза. Заради сметаната това тесто е малко по-плътно от традиционния вариант с прясно мляко.

Нагорещяваме силно котлона, като оставим тигана за малко върху него, докато и той се сгорещи добре. Размазваме малко масло (то трябва да започне да цвърти веднага) и с черпак изливаме малко от сместа за палачинки. Разстиламе добре, за да стане равномерно тънка и печем. Когато е добре изпечена палачинката, тя трябва да се отделя самостоятелно от тигана, когато го раздрусате напред-назад. Тогава обръщате от другата страна. Съвет - не се опитвайте да подхвърляте точно тези палачинки, защото са малко по-тежки от другите (от опит :) и доста по-крехки, поради което при подхвърляне може да се пречупи през средата или да се разкъса.

Изпечените палачинки се пренасят в чиния и отново се намазват с масло, още докато са топли. Търпят всякакви видове сладко, но не и солено, защото има пудра захар в тестото.
Read More
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

© 2011 Viki's blog, AllRightsReserved.

Designed by ScreenWritersArena